European Championships

1966 - France First A. Buxton (GBR) 4101 Yellow Peril
  Second P. Winter (GBR) 3523 Rome Ome
1968 - Sweden First P. Hogesten (SWE) 9109  
  Second R. Walsh (GBR) 7380 Cheapjack
1970 - Ireland First Roy Partridge & Trevor Smith (GBR) 15000 Iver’s Bird
  Second John Taylor (GBR) 17971 Ace of Diamonds
1973 - Troon SC, Scotland First Peter Barnes (GBR) 15500 Medusa
Second D. Beere (GBR) 6590 Pinta
1977 - France First G. Ellis (GBR) 55565 Gee-wiz
  Second P. Robinson (GBR) 29263 Finnish Tit
1979 - England First Dave Derby (GBR) 60019 The Gaffer
  Second Dave Sherwin (GBR) 59484 Ginger
1984 - Holland First Mark Sherwin (GBR) 65908 Turn of the Tide
  Second Dave Sherwin (GBR) 64203 Freckles
1986 - Scotland First Ian Walker (GBR) 65908 Turn of the Tide
  Second Guy Wilkins (GBR) 67008 Salami Tactics
1989 - Sweden First Ian Walker (GBR) 65908 Turn of the Tide
  Second Guy Wilkins (GBR) 67008 Salami Tactics
1992 - Ireland First Dave Gebhard & J. Gebhard (GBR) 69337 Tried & Tested
  Second Chris Lynham & Alistair Nimmo (GBR) 69110 Box of Chocolates
1994 - England First Ben Dutton & Alex Brereton (GBR) 69560 Flashpoint II
  Second Steve Nicholson & Graham Vials (GBR) 69590 Sea-Sure
1996 - Sweden First Dave Gebhard & J. Gebhard (GBR) 69737 Bad Karen
  Second Ross Killian (IRL) 69560 Flashpoint 11
1998 - Ireland First Matt Hellstern & Cathal O’Donovan (IRL) 69888 Scratchy
  Second Matt McGovern & Jon McGovern (GBR) 69882 Visionary
2000 - England First Dave Gebhard & Jake Gebhard (GBR) 70037 Never too Old to Kick Ass
  Second Howard Tear & Joshua Tear (GBR) 69670 Hakuna Matata
2002 - Holland First Dave Gebhard & Joric Gebhard (GBR) 70196 (New all GRP boat)
  Second Jonny McGovern & Nicola Brook (GBR) 69907 Crianza
2004 - Ireland First Dave Gebhard & Joric Gebhard (GBR) 70337 (New all GRP boat)
  Second Juliet Long & Richard Long (GBR) 70222 Whatever!
2006 - England First Hector & Ben Cisneros (GBR) 70426 Benina Split
  Second Emma Houlihan & Emily Mackenzie (GBR) 70346 Rush
2008 - Sweden First Christopher Rust & Oliver Newman (GBR) 70537 Complete and Utter Chaos
  Second Emma & Martina Barry (GBR) 69776 Ptheetle
2010 - Sligo YC, Ireland  First Ross Kearney & Max O’Dell (IRL) 70624 Tryanasauross Max
Second Beth & Shauna Armstrong (IRL) 70580 Purple Monkey Dishwasher
2012 - Poole YC, England  First Rory Mackenzie & Harvey Martin (GBR) 70720 General Grievous
Second Sarah and George Richards (GBR) 70618 Tinytanic
2014 - Brixham YC, England  First Rachael Grayson & Gemma Francis Burnett / Alex Braid (GBR) 70756 - Little Britches
Second Tiarnan Dickson & Luke Groarke Donagh (IRL)

70622

2016 - Royal Cork YC, Ireland      
     
       

Latest forum posts

More Topics »

Forthcoming Events

22 Jun 2019
Dalgety Bay Sailing Club
Scottish Championship & Northern Travellers
22 Jun 2019
Dalgety Bay Sailing Club
Scottish Championship & Northern Travellers
29 Jun 2019
Filey Sailing Club
Filey Regatta
29 Jun 2019
Filey Sailing Club
Filey Regatta
13 Jul 2019
Bassenthwaite Sailing Club
National Inland, Youth & Junior and Singlehanded Championships
13 Jul 2019
Bassenthwaite Sailing Club
National Inland, Youth & Junior and Singlehanded Championships
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta