Midland Area & National Singlehanded Championships 2002 Shustoke SC 14th & 15th Sept

A total of 60 Mirrors turned out for the Midland Championships in very shifty winds. This was the fourth and final National Squad selector event and competition was intense amongst the junior sailors. National Squad coach Matt McGovern and the RYA High Performance Manager Duncan Truswell were on the water, talent spotting for the squad amongst the fleet of 38 boats on the Double Handed course. Another great win for Stuart Bithell and Holly Scott, who are shortly off to the Worlds in Tasmania as part of the UK Youth/Junior team.

 For the Single Handers, this was their National Championship, and there was a great turnout of 22 boats from 8 Clubs.

Midland Area Championship Results

Pos Sail Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 Pts
1 70172 - ‘Av it Stuart Bithell Holly Scott Hollingworth Lake SC 3 1 1 1 1 4
2 70163 - Sven Vince Horey Thomas Horey King George SC 1 2 3 3 3 9
3 70186 Tim Gray Simon Foskett Staunton Harold SC 2 11 2 2 4 10
4 70045 - Peanuts 4 Paul Williamson Craig Williams Staunton Harold SC 5 3 8 7 9 23
5 70132 - We Take Plastic Daniel Ellis James Ellis Royal Plymouth Corinthian YC 6 4 4 DSQ 15 29
6 70159 Andrew Conn Jake Gebhard Derwent Reservoir SC 7 5 13 8 DNC 33
7 69972 - Plastic Poo Number 2 Becky Partridge Anna McKenzie Budworth SC 12 9 18 4 10 35
8 69929 - Zarya Alan Bennett Richard Long Shustoke SC 13 10 17 6 8 37
9 70182 - Agamemnon Rosie Chapman Kyle Ruffen Mounts Bay SC 8 19 5 19 6 38
10 70101 Peter Gray Helen Williamson Staunton Harold SC 4 DNC 19 10 7 40
11 69731 - Blizzard Ben Crompton James Budd Budworth SC 15 8 21 15 5 43
12 70153 - No Patience III Gareth Hughes Cameron Sharp Hollingworth Lake SC 11 17 14 DNC 2 44
13 69891 - TBB Gareth Evans James Silcock Warsash SC 9 26 7 9 21 46
14 70024 - Festino Lente Nerissa Booth Silvania Booth Poole YC 10 7 16 16 16 49
15 69726 - Blew Ned McNulty Tom Hodgkinson Hillhead SC 16 15 12 12 13 52
16 69724 - Baptism Of Fire Natalie Roach Laura Hall Royal Plymouth Corinthian YC 22 12 6 24 14 54
17 70010 - Woody Gerry McGill Luke McGill Sunderland SC 14 DNC 26 5 11 56
18 69906 - Boadicea Edward Redfern Stephen Mann Brightlingsea SC 21 16 10 14 17 57
19 69182 Patrick Houlihan Michael Hallon Royal Windermere YC 19 14 9 17 26 59
20 70151 - Fairground Attraction Olly Turner Charlotte Jones Starcross YC 23 13 11 13 22 59
21 70176 - Double Trouble Eloise Hansen Kayleigh Hansen Covenham SC 29 23 15 11 19 68
22 69439 - B-czar Megan Baker Charlie Game Starcross YC 27 21 20 18 12 71
23 1016 Andrew Shaw Gillian Darling Itchenor SC 20 6 30 30 29 85
24 69969 - Atomic Eel Selena Knight Sophie Night Itchenor SC 24 20 27 22 20 86
25 70091 Judi Gebhard Joric Gebhard Derwent Reservoir SC 31 18 DNC 21 18 88
26 70003 - Encore Une Fois Tom Robinson Shaun Mason Warsash SC / Hillhead SC 17 25 28 25 23 90
27 70141 Juliet Long Steve Long Plym YC 18 22 23 27 DNC 90
28 70166 Ben Arscott Andrew Hickman Royal Plymouth Corinthian YC 26 24 29 20 28 98
29 70125 Vicky Cobb Hannah Cobb PooleYC 32 27 22 26 25 100
30 69905 - Nauti Nick Nick Watson Josh Lane Royal Plymouth Corinthian YC DNC 29 24 23 24 100
31 69417 - Sharp Practice Elena Bremer Tom Kirkbright Hollingworth Lake SC 25 28 25 29 31 107
32 70155 - Tickle Crab? Inge-lisa Hansen Tom Wright Hollowell SC 30 30 33 31 32 123
33 67493 - Aquavento David Moore Jon Moore Blithfield SC 34 31 DNC 33 27 125
34 70167 - Rooster Ewan Marshall Kerry Marshall Plym YC 28 DNC DNC 28 30 125
35 69671 - Elomentory Sally Gentry Anneka Stephens Brightlingsea SC 35 34 31 32 34 131
36 69727 Emma Houlihan Emily McKenzie Royal Windermere YC 36 32 35 DNC 33 136
37 44664 Ben Biglin Jamie Murcott Shustoke SC 33 33 32 DNC DNC 137
38 41866 Steve Ward Alistair Simpson Shustoke SC 37 35 34 34 35 138

Class Association Prizes

Trophy: For: Presented? Presented To: Should have been presented to: Held now by / In the care of:
Midland Area Trophy 1st Overall Helm
YES
Stuart Bithell
.
Stuart Bithell

 Mirror Single Handed National Championship Results

Pos Sail Helm Club R1 R2 R3 R4 R5 Pts
  39970 - Desparate Measures Dave Hughes Hollingworth Lake SC 3 1 3 8 4 11
2 70108 - Red One Len Kniverton Shustoke SC 5 3 2 3 7 13
3 69440 - Madcap 4 David Teall Bartley SC 12 5 5 5 1 16
4 70025 Pat Hufton Shustoke SC 6 4 4 DNC 2 16
5 60005 Anna Row Draycote Water SC 2 2 DSQ 2 11 17
6 69943 - Phourtle M Crompton Blithworth (? ) 10 7 1 4 DNC 22
7 59187 - Purple Haze Julie Vass Maidenhead  SC 7 8 6 1 12 22
8 63435 S Pollard Bartley SC 1 9 7 6 14 23
9 64016 Alan Coleman Sutton SC 4 17 8 7 6 25
10 68870 Fred Gilbert Shustoke SC 9 10 9 9 3 30
11 35396 John Ashford Bartley SC 11 13 12 15 5 41
12 44410 Brian Nichoilson Shustoke SC 8 15 11 13 9 41
13 55922 A Adams Bartley SC 13 16 13 11 10 47
14 63321 Lindsay Haig Shustoke SC 18 12 15 12 13 52
15 69729 Tony Mason Shustoke SC 16 11 18 10 17 54
16 14279 - Didgeridoo Ron Vass Maidenhead SC 14 19 17 16 8 55
17 64909 Lee Nankervis Draycote Water SC DNC 6 10 DNC DNC 62
18 37978 Stuart Ellis Shustoke SC 17 18 16 14 15 62
19 6887 Roy Gurney Shustoke SC 15 14 14 DNC DNC 66
20 43127 David Walker Shustoke SC 19 20 19 17 18 73
21 48297 D Moore Shustoke SC 20 21 20 18 16 74
22 66427 Alan Dunlop Dovestone SC 21 22 21 19 DNC 83

 

Latest forum posts

  • No posts to display.

Forthcoming Events

29 Feb 2020
Alexandra Palace, London
RYA Dinghy Show
29 Feb 2020
Alexandra Palace, London
RYA Dinghy Show