Youth Championships

1974 - Draycote Water First C. Maxfield 4485 Mini
  Second S. Simpson 13867 Wacky
1975 - Bassenthwaite First M. Rushall 48010 Goldrush
  Second S. Robertson 15231 Kaloo
1976 - Waveney O.B. First Chris and Gary Owen 42919 Porpoise
  Second S. Clarke 37888 Wotasurpriz
1977 - Chew Valley First R. Belben 46388 La Jamais Contente
  Second C. Owen 42919 Porpoise
1978 - Draycote First M. Upton-Brown 59492  
  Second S. Jackson 38000 Black Shadow
1979 - Derwent First S. Jackson 38000 Black Shadow
  Second J. Sheward 58429 Quick Silver
1980 - Oxford First N. Marsden 60012  
  Second Mark Sherwin 59484 Ginger
1981 - Northampton First Graeme Castle 62779 Bagheera
  Second Mark Sherwin 59484 Ginger
1982 - Shustoke First Grame Castle 62779 Bagheera
  Second Mark Sherwin 65908 Turn of the Tide
1983 - Grafham First Mark Sherwin 65908 Turn of the Tide
  Second Rob Lyne 60999 Super Baz
1984 - Burton First Mark Sherwin 66066 Turn of the Tide
  Second Rob Lyne 66066 True Brit
1985 - Northampton First Rob Lyne 66066 True Brit
  Second J. Evans 55565 Gee Wiz
1986 - Shustoke First Ian Walker 65908 Turn of the Tide
  Second Rob Lyne 66066 True Brit
1987 - Weston First Adrian Lyneham 66066 True Brit
  Second Jeremy Stephens 56000 Wish You Were Here
1988 - Southport First Luke Turnbull 66666 Hathi
  Second R. Baker 60100 Super Sidewinder
1989 - Thorpe Bay First Adrian Lynham 66066 True Brit
  Second Colin Goodman 68262 Aeolus
1990 - Margam First Jamie Lea 69073 Midnight Oil
  Second David Edwards 68870  
1991 - Waveney First Colin Goodman 69180 Perfect Pitch
  Second Adrian Lynham 69110 A Box of Chocolates
1992 - Draycote First Jeremy Reed & Melanie Hill 69190  
  Second Clive Goodwin & Philip Goodwin 69164 Be Realistic
1993 - Chipstead First Ben Dutton & Alex Brereton 69035 Flashpoint
  Second Alistair Ware & James Bainbridge 67504 Aperitif
1994 - Shustoke First Ben Dutton & Alex Brereton 69560 Flashpoint II
  Second Lee Harvey & John Moore 69577 Tinker
1995 - Brightlingsea First Mike Bloor & James Bainbridge 69655 Pandemonium
  Second Gavin Sims & Nigel Sims 69103 Maverick
1996 - Bassenthwaite First Kate Gillow & Kathryn Rogan 69420 Back to Black
  Second Phil Smith & A. Thomas 69675 - (Ampheta)bean
1997 - Hollingworth First Matt & Adam McGovern 69471 Hairy Bee
  Second Max Capener & Susan Toman 60440 Madcap 4
1998 - Margam First Matt & Jonathan McGovern 69882 Visionary
  Second Jethro & Judy Gebhard 69815 Sail on the Wild Side
1999 - Sunderland First David Saker & Jenny Saker 69674 Falcon
  Second William Winter & Rachel Cole 69906 Boadicea
2000 - Brightlingsea First Toby Heppell & Abi Stodel 69943 Phourtle
  Second Rob Grieg-Gran & Jonny Telford 69724 Baptism of Fire
2001 - Girton First Josh Gebhard & Jake Gebhard 70091  
  Second Niki & Christian Birrell 69164 Be Realistic
2002 - Poole First Stuart Bithell & Holly Scott 70000  
  Second Jonny McGovern & Nicola Brook 69907 Crianza
2003 - Plymouth First Josh & Joric Gebhard 70159  
  Second Tom Robinson & Shaun Mason 70003 Encore Une Fois
2004 - Poole First Jamie Knill & Lewis Rumbol 70258 Checkmate
  Second Anna Mackenzie & Holly Scott 70172 ‘Av-It
2005 - Hollingworth First Anna Mackenzie & Holly Scott 70172 ‘Av-It
  Second Emma Houlihan & Emily Mackenzie 70346 Rush
2006 - Hill Head First Natalie Roach & Harrison Reece 70139 Pizzazz
  Second Emma Houlihan & Anna Mackenzie 70346 Rush
2007 - Brightlingsea First Emma and Martina Barry 69776 Ptheetle
  Second Chris Rust and Oliver Newman 70362 Utter Chaos
2008 - Restronguet First Ed & Beth Grey 70515 Jack A'tack
  Second Emma & Martina Barry 69776 Ptheetle
2009 - Itchenor First Ed & Beth Grey 70515 Jack A'tack
  Second James Wilkinson & Esme Shepherd 70209 Spirit
2010  - Chipstead First Millie Newman and Jessica Rust 70574 - Blanc
  Second Calum & Rory MacKenzie 70534 Artic Donkeez
2011 - Restronguet First Emma & Rachel Grayson 70456 Fat Buoy
  Second Will Hide & Emma Clayton 70167 Black Pearl
2012 - not held        
2013 - Northampton First Emma Grayson & Ben Settle 70757 Maverick
Second Arran Holman & Tom Smith 70513 Gill Race Team
2014 - Northampton First      
Second      
2015 - Carsington First Rachel Grayson & Douglas Simpson 70756 - Little Britches
Second Emily & Philippa Heath 70504 - Swift
2017 - Shustoke First Not awarded  

 

Latest forum posts

  • No posts to display.