Welsh Championship

1969 - River Towy First John Taylor 17971 Ace of Diamonds
  Second Roy Partridge 15000 Iver's Bird
1970 - Mumbles First John Taylor 17971 Ace of Diamonds
  Second J. Reece 4862 Philip
1971 - Barry First Roy Partridge 15000 Iver's Bird
  Second T. Taylor 17971 Ace of Diamonds
1972 - Aberdovey First B. Jones 14203 Tanit
  Second K. Ellis 17342 Wiz-O
1973 - Mumbles First G. Dane 22422 Scooby-Doo
  Second L. Bater 17604 Ma's Bar
1974 - River Towy First W. Stephens 3012 Coracle
  Second P. Hillier 30070 Skulduggery
1975 - Tenby First L. Bater 17604 Ma’s Bar
  Second G. Ellis 17642 Wiz-O
1976 - Margam First G. Ellis 17342 Wiz-O
  Second J. Talor 42646 Hunky Dory
1977 - Saundersfoot First G. Ellis 55565 Gee-Wiz
  Second J. Snell 54200 Ta- Rah
1978 - Llandegfedd First G. Ellis 55565 Gee-wiz
  Second R. Lapes 59494  
1979 - Neyland First Danny Mellar 46620 Orion II
  Second George Mellar 57009 Orion
1980 - Barry First P.Blezard 52645 P.T.O.
  Second A. Gough 7467 Hullabaloo
1981 - B.S. Margam First P. Hopton 59905 An Occasional Dream
  Second R. Evans 55565 Gee-wiz
1982 - Dovey First Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
  Second D. Hopton 59905 An Occasional Dream
1983 - Bala First Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
  Second J. Evans 55565 Gee-wiz
1984 - Neyland First B. Blacksell 61174 Phantom
  Second F. O’Sullivan 38146 Mr. Rush
1985 - Llandegfedd First J. Evans 67504 Aperitif
  Second Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
1986 - B.S. Margam First Ian Walker 65908 Turn of the Tide
  Second Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
1987 - Gresford First J. Evans 67504 Aperitif
  Second Cole Briscoe 68115 King of Magic
1988 - Bala First Roy Platford 67504 Aperitif
  Second J. Lewis 66070 Poco
1989 - Pembroke First Mark Chadwick 66600 Waferdanos
  Second Howard Tear 68550 Odin
1990 - Shotton First Mark Chadwick 66600 Waferdanos
  Second Dave Warren 68766 Wazabru
1991 - B.S. Margam First Colin Goodman 69180 Perfect Pitch
  Second Mark Chadwick 66600 Waferdanos
1992 - Bala First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap
  Second Tim Ware & Christian Hughes 69188 Ware ‘n’ Tear
1993 - Pembroke First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
  Second Ben Dutton & Alex Brereton 69035 Flashpoint
1994 - Shropshire First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
  Second Ben Dutton & Alex Brereton 69560 Flashpoint II
1995 - Pembroke First Tim Ware & Christian Hughes 69666 Orange Peel
  Second M. Collins 10 An Bad
1996 - Bala First Ian Capener & Fay Capener 69750 A Madcap Comedy
  Second Philip Goodwin &  Toby Heppell 69664 Surreal
1997 - B. S. Margam First Chris Balding & Nikki Harper 69659 Renaissance
  Second Phil Smith & J. Still 69675 Bean
1998 - Dinorwic First Peter O’Donovan & Simon Woodward    
  Second M Maloney & A Woodward    
1999 - Saundersfoot First Howard Tear & Joshua Tear 69670 Hakuna Matata
  Second Graham Tribbeck & T Aitkenhead 69726 Blew
2000 - Abersoch First Adam McGovern & Jonathan McGovern 69907 Crianza
  Second Tim Gray & Peter Gray 69675 Amphetabean
2001 - Mumbles First Paul Williamson & Helen Williamson 70045 Peanuts 4
  Second Hannah Blore & Nick Blore 69746 Flash Bang Wallop
2002 - Gresford First David Turtle & Zara Turtle 38498 Sheltie
  Second Eleanor Blore & Rachel Blore    
2007 - Llandudno First Ross Kearney & Katy Jones 70347 P&B Musto
  Second Hector & Ben Cisneros 70426 Benina Split
2009 - Pwllheli First Charlotte FitzGerald & Annie Sibthorp 70502 World of its own
  Second Andy & Tom Smith 70513 Gill Race Team

 

Latest forum posts

  • No posts to display.