Northern Championships

1966 - Morecambe First B. Williams 151 Aeolian
  Second H. Howarth 3444 Ripple
1967 - Manchester First John Taylor 6345 Ace of Hearts
  Second D. Belfield 3043 Billy Bud
1968 - Filey First K. Thatcher 11011 Footloose
  Second John Taylor 13000 Ace of Clubs
1969 - Lake District First Peter & Russell Barnes 15500 Medusa
  Second John Taylor 17971 Ace of Diamonds
1970 - Ullswater First John Taylor 17971 Ace of Diamonds
  Second E. Wilson 17782 Griddlebone
1971 - Sunderland First John Taylor 17971 Ace of Diamonds
  Second T. Wilson 17782 Griddlebone
1972 - Tynemouth First D. Killinger 13562 Alpha
  Second S. Longstaff 25185 Humbug
1973 - Ullswater First D. Hawkin 34241 Sira
  Second W. Webber 7112 Snark
1974 - Derwent Res. First C. Maxfield 4485 Mini
  Second S. Simpson 13867 Wacky
1975 - Blackpool First C. Maxfield 4485 Mini
  Second P. Robinson 29263 Finnish Tit
1976 - West Riding First Chris & Gary Owen 42919 Porpoise
  Second Stuart Bottoms 7241 Little Audrey
1977 - Crosby First Chris & Gary Owen 42919 Porpoise
  Second George Mellar 46620 Orion
1978 - Coniston First C. Owen (? 1 & 2 same name ?) 59643 Wandana
  Second C. Owen (? 58214 won ?) 58214 A Stitch in Tyne
1980 - Leigh First C. Atherton 63392 N.M.T.R.
  Second J. Sheward 64223 L.I.T.E.H
1981 - Sunderland First C. Atherton 63392 N.M.T R
  Second T. Sadler 62780 Black Magic
1982 - Delph First S. Hudson 66074 Creme de la Creme
  Second Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
1983 - Tynemouth First Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
  Second S. Hawkey 65435 Mystery Achievement
1984 - Morecambe First Nick Barrett 66778 Nike
  Second G. Pugh 65065 Double Vision
1985 - Scaling Dam First Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
  Second Dave Warren 67566 Wozacru
1986 - Bassenthwaite First M. Harding 67979 Athena
  Second Howard Tear 66600 Waferdanos
1987 - West Riding First J. Evans 67504 Aperitif
  Second M. Harding 67979 Athena
1988 - Delph First Dan O’Grady 67312 Karabos IV
  Second John McKeand 66076 Archaic Tippler
1989 - Tynemouth First John McKeand 66076 Archaic Tippler
  Second Dave Warren 68766 Wozabru
1990 - Winsford First J. H Lewis 66070 Poco
  Second Luke Turnbull 66666 Hathi
1991 - Wigan First Dave Warren 68766 Wazabru
  Second Dave Gebhard 69235 Reflections
1992 - Tynemouth First Barnaby Smith & P. Hill 69020 Ida
  Second Ian Capener & Max Capener 69269 Madcap
1993 - Winsford First Ben Dutton & Alex Brereton 69035 Flashpoint
  Second Tim Ware & Christian Hughes 69188 Ware ‘n’ Tear
1994 - Derwent Res. First Ian & Max Capener 69440 Madcap 4
  Second Dave Gebhard & J. Gebhard 69608 Eat This
1995 - Sunderland First Dave & Jaemi-Ann Gebhard 69684 George
  Second Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
1996 - Wigan First David & Joshua Gebhard 69737 Bad Karen
  Second Matthew McCarthy & Jack de Wolf 69215 Simpatico
1997 - Bassenthwaite First Dave & Joshua Gebhard 69469  
  Second Ian & Fay Capener 69805 Escape
1998 - Derwent Res First Matthew & Jon McGovern 69882 Visionary
  Second Ian Capener & Fay Capener 69805 Escape
1999 - Bassenthwaite First Chris Balding & Nikki Harper 69922 Harper’s Ferry
  Second Phil Smith & Tim Smith 69916 - Beanacru
2000 - Hollingworth First Dave Gebhard & Jake Gebhard 70037 - Never too Old to Kick Ass
  Second Tim Gray & Peter Gray 69675 - Amphetabean
2001 - South Shields First Guy Wilkins & Ben Wilkins 39508 - Norbert
  Second Alan Bennett & Holly Scott 69929 Zarya
2002 - Winsford First Ian Dobson & Andrew Hall 69821 Green Machine 2
  Second Tim Gray & Simon Foskett 70159  
2003 - Covenham First Niki Burrell & Christian Birrell 70159  
  Second Dan Ellis & Holly Scott 70132 We Take Plastic
2004 - Derwent First Robert Struckett & Tom Hodkinson 70002 Magic
  Second Juliet & Richard Long 70222 Whatever!
2005 - Windermere First Peter Gray & Rachel Williamson 70347 Logical
  Second Anna Mackenzie & Holly Scott 70172 ‘Av-It
2006 - Ullswater First Hector & Ben Cisneros 69912 Benina Milkshake
  Second Anna Mackenzie & Holly Scott 70172 ‘Av it
2007 - Bassenthwaite First Hector & Ben Cisneros 70426 Benina Split
  Second Ross Kearney & Katy Jones 70347 P&B Musto
2010 - Hollingworth First Emma & Rachel Grayson 70456 Fat Buoy
  Second Eddie Grayson & Matthew Foster 70015 B-limey Something Different
2011 - Beaver First Emma & Rachel Grayson 70456 Fat Buoy
  Second Matt & Ben Lulham-Robinson 70658 Arctic Donkeez - The Sequel
2012 - Pennine First Rory Odell & Lewis Bowen 70655 - Margot
  Second      
2013 - Ullswater First Eddie Grayson & Jamie Rastrick 70472 - Wild Thing
  Second Rachel Grayson & George Stainforth 70756 Little Britches
2014 - Ullswater First Sarah Richards & Sandy Simpson 70806 Mischief
  Second Chris & Katy Jenkins 70688 - Snowdrop

 

Latest forum posts

  • No posts to display.