Western Championships

1970 - Lyme Regis First Roy Partridge 15000 Iver's Bird
  Second      
1971 - Looe First Peter & Russell Barnes 15500 Medusa
  Second John Taylor 17971 Ace of Diamonds
1972 - Chew Valley First John Taylor 17971 Ace of Diamonds
  Second Roger Pedley 12673 Neutrino
1973 - Mount's Bay First Peter Knight 26379 Red Robbin
  Second N. Smith 1809 Marie Sanglant
1974 - Bristol Cor. First A. Shute 38263 Same Again
  Second W. Hattersley 42700 Humpth
1975 - Mayflower First Harry Prangnell 47473 Topaz
  Second D. Beere 6950 Pinta
1976 - Pegasus First Chris Sidey 51000 Sidewinder
  Second A. Miles 554 Minigogo
1977 - Restronguet First T. Moore 53962 Trial & Error
  Second T. Ayres 35617 Yertiz
1978 - Sidmouth First Dave Derby 29920 Dajo
  Second Chris Sidey 60100 Super Sidewinder
1979 First T. Moore 52753 Rapscallion
         
1980 - Chew Valley First D. Cherrill 63009 Unmistakably D Cent
  Second L. Shorrock 63502  
1981 - Plymouth First I. Cload 61135 Rorrim II
  Second J. Harris 64964 Spitfire
1982 - Bristol Cor. First Guy Wilkins 63008 Disguise
  Second Peter Irons 64500 Turbo
1983 - Sidmouth First C. Owen 66017 King Bing
  Second M. Morgan 65780 Automat 103
1984 - Frampton OS First Dave Warren 66566 Wozatu
  Second Cole Briscoe 64748 Jaws
1985 - Clevedon First Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
  Second Col Briscoe 67700 Jaws
1986 - Sidmouth First Rob Lyne 66066 True Brit
  Second Paul Irons 66055 Turbo
1987 - Highcliffe First R. Lyne 66066 True Brit
  Second Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
1988 - Looe First Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
  Second Paul Irons 68302 Penguin Pie
1989 - Spinnaker First Lee Goodey 68780 Blitzkreig
  Second Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
1990 - Mounts Bay First Mark Chadwick 66600 Waferdanos
  Second Howard Tear 68550 Odin
1991 - Sidmouth First Chris Lynham 69110 Box of Chocolate
  Second Mark Chadwick 66600 Wafardanos
1992 - Looe First Ian Capener & Mark Capener 69269 Madcap
  Second Mark Chadwick & Leigh Smale 66600 Waferdanos
1993 - Penzance First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap
  Second Lee Harvey & John Moore 68899 Animal Instinct
1994 - Sidmouth First Dave Gebhard & J. Gebhard 69608 Eat This
  Second Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
1995 - Beer First Chris Balding & Nikki Harper 69243 Realisation
  Second Ben Dutton & Alex Brereton 69649 Flashpoint 111
1996 - Mayflower First Chris Balding & Nikki Harper 69659 Renaissance
  Second Ian Capener & Fay Capener 69750 A Madcap Comedy
1997 - Looe First Ben Crabb & P. Godbolt 68738 Green Machine
  Second G. Shaw & Gummou 55703  
1998 - Mounts Bay First Howard & Josh Tear 69670 Hakuna Matata
  Second Matthew Radmore & Lucy Spurr 69912 Gandalf
1999 - Beer First Alan Bennett & Holly Scott 69929 Zarya
  Second Guy & Ben Wilkins 67008 Salami Tactics
2000 - Plym First Tom Cload & Danielle Hollett 70008 Jus’ Like That
  Second Howard & Josh Tear 69670 Hakuna Matata
2001 - Starcross First Martin Egan & Crispin Taylor 69667 Bold Forester
  Second Steve & Juliet Long 70003 Encore Une Fois
2002 - Chew Valley First Guy Wilkins & Joe Wilkins 39508 - Norbert
  Second Stuart Bithell & Holly Scott 70172 ‘Av-It
2003 - Mounts Bay First Steve Long & Juliet Long 70222 Whatever!
  Second Ned McNulty & Tom Hodkinson 69726 Blew
2004 - Plymouth First Robert Struckett & Tom Hodkinson 70002 Magic
  Second Juliet Long & Richard Long 70222 Whatever!
2005 - Starcross First Hector & Ben Cisneros 69912 Benina Milkshake
  Second Emma & Martina Barry 69776 - Ptheetle
2006 - Beer First John & Jamie Clementson 70222 Whatever!
  Second Juliet & Richard Long 70455 Mesmerizer
2007 - Sidmouth First Ross Kerney & Katy Jones 70347 P&B Musto
  Second David & Beth Grey 70450 Emerald Isle II
2008 - Restronguet First Ed & Beth Grey 70515 Jack A'tack
  Second Natalie & Grace Roach 70139 Pizzazz
2009 - Looe First Izzy Fitzgerald & Tash Law 70559 - Wind Up
  Second Tom Lovesey & Millie Pugh 70519 - MCA demonstration boat
2010 - Mount’s Bay First Tom Cosier & Scarlett Shepherd 70190 - Va Va Voom
  Second Matt & Ben Lulham-Robinson 70534 - Arctic Donkeez
2011 - not held      
2012 - Poole First Sarah & George Richards 70618 - Tinytanic
  Second Milly and Nick Pugh 70668 - Wildcat
2013 - Looe First Sarah & George Richards 70618 - Tinytanic
    Rebecca  Stephens & Nimah O'Neill 70564 - Gone With The Wind II
2014 - Mount's Bay First Jeremy Stephens & Jowan Dyer 70133 - Whitewash
  Second Rebecca & Ruby Stephens 70564 - Gone With The Wind II
2015 - Looe First Robert Richardson & Sandy Simpson 70806 - Mischief
  Second Ollie & Archie Hawkins 70810 - YOLO
2016 - Looe First Joe Jackman & Jack Sargent 70534 - Arctic Donkeez
  Second George Lenney & Martin Egan 15563 - Blyskawica

Latest forum posts

More Topics »

Forthcoming Events

22 Jun 2019
Dalgety Bay Sailing Club
Scottish Championship & Northern Travellers
22 Jun 2019
Dalgety Bay Sailing Club
Scottish Championship & Northern Travellers
29 Jun 2019
Filey Sailing Club
Filey Regatta
29 Jun 2019
Filey Sailing Club
Filey Regatta
13 Jul 2019
Bassenthwaite Sailing Club
National Inland, Youth & Junior and Singlehanded Championships
13 Jul 2019
Bassenthwaite Sailing Club
National Inland, Youth & Junior and Singlehanded Championships
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta